Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wireless range | 50 m |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 117 dB |
| Driver unit | 35 mm |
| Noise canceling | |
| Noise reduction type | Active |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Microphone sensitivity | -14 dB |
| Microphone noise-canceling | |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | |
| Number of microphones | 3 |
| Control type | Buttons |
| Battery operated | |
| Talk time | 35 h |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Weight | 147 g (0.32 lbs) |
| Quick start guide | |
| Receiver included |
| Charging time | 90 min |
| Maximum input power | 30 mW |
| Continuous audio playback time | 43 h |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.