Back to Top
| Purpose | PC/Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 108 dB |
| Driver unit | 40 mm |
| Microphone sensitivity | 58 dB |
| Microphone mute |
| Package weight | 317.51 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 292.1 x 215.9 x 88.9 mm |
| UPC | 3700284608172 |
| Compatible operating systems | Windows 98SE/ME/2000/XP/Vista |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.