Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 7 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Laser |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Illumination | |
| Unifying receiver | |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Ergonomic design | |
| Rubber grips |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AA |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 120 mm (4.68 ") |
| Depth | 41 mm (1.6 ") |
| Height | 65 mm (2.54 ") |
| Receiver width | 18.7 mm |
| Receiver depth | 6.1 mm |
| Receiver height | 14.4 mm |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| User guide | |
| Quantity | 1 |
| Weight | 129 g (0.28 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
