Back to Top
| Keyboard language | English |
| Device interface | RF Wireless |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard key switch | Membrane key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wireless |
| Purpose | Universal |
| Keyboard style | Curved |
| Keyboard form factor | Mini |
| Pointing device | N |
| Fingerprint reader | |
| Keyboard number of keys | 87 |
| Multimedia keys | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest |
| Product colour | Black |
| Backlight |
| Wireless range | 10 m |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Mouse included | |
| Form factor | Right-hand |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Customizable movement resolution | |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Buttons quantity | 5 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Button functions | Back, DPI switch, Down, Forward, Up |
| On/off switch | |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 105 x 66 x 58 mm |
| Mouse weight | 113 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 350 x 239 x 38 mm |
| Keyboard weight | 800 g |
| Package width | 459.74 mm |
| Package depth | 243.84 mm |
| Package height | 64.77 mm |
| Package weight | 1360.78 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.