Back to Top
| Keyboard language | English |
| Device interface | RF Wireless |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wireless |
| Purpose | PC/server |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Curved |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Hot keys | |
| Windows keys | |
| Adjustable keyboard height | |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest | |
| Full-size keyboard |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Backlight | |
| Surface coloration | monotone |
| Plug and Play | |
| Retractable cable | |
| Card reader integrated | |
| LED indicators | Y |
| Wireless range | 10 m |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver type | Standard |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse battery type | AAA |
| Number of batteries (mouse) | 2 |
| Number of batteries supported | 2 |
| Mouse included | |
| Movement detection technology | Laser |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Buttons quantity | 5 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Button functions | DPI switch, On |
| Scrolling directions | Vertical |
| Customizable weight | |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Windows operating systems supported | Y |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| Cables included | USB |
| User guide | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 521 x 236 x 41 mm |
| Keyboard weight | 845 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 85 x 127 x 44 mm |
| Mouse weight | 95 g |
| Internal |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.