Back to Top
| Keyboard language | US International |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard key switch | Membrane key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | PC/server |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Curved |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Hot keys | |
| Number of hot keys | 13 |
| Windows keys | |
| Multimedia keys | |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest |
| Product colour | Black |
| Backlight |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 521 x 235 x 38 mm |
| Keyboard weight | 844 g |
| Package width | 539.75 mm |
| Package depth | 254 mm |
| Package height | 53.34 mm |
| Package weight | 1224.7 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.