Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Multi-device support | |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wireless |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | N |
| Actuation point | 1.2 mm |
| Key travel distance | 1.8 mm |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | |
| Adjustable keyboard height | |
| Numeric keypad | |
| Actuation force | 60 g |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Product colour | Graphite |
| Backlight | |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wireless range | 10 m |
| LED indicators | Y |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Tilting scroll | |
| Mouse included | |
| Form factor | Right-hand |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll | |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse on/off switch | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| On/off switch | |
| Scrolling directions | Vertical |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android 9.0, iOS 14, iPadOS 14 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Downloadable software | Logi Options+ |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| User guide | |
| Quick start guide | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 433.85 x 23.1 x 134.8 mm |
| Receiver weight | 1.7 g |
| Keyboard weight | 685 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 61 x 38.8 x 108.2 mm |
| Mouse weight | 101.3 g |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 14.4 x 6.1 x 18.7 mm |
| Warranty card | |
| Package width | 450 mm |
| Package depth | 62 mm |
| Package height | 147 mm |
| Package type | Box |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compatibility |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
