Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard key switch | Membrane key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | Universal |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard style | Straight |
| USB hub | |
| Pointing device | N |
| Fingerprint reader | |
| Smart card reader | |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Key travel distance | 4 mm |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Actuation force | 53 g |
| Numeric keypad | |
| Wrist rest |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Protection features | Dust resistant, Heat resistant, Solvent resistant, Temperature proof, Water resistant |
| Backlight | |
| Connector contacts plating | Gold |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| RoHS compliance | |
| Certification | NEMA 4X, FCC, CE, WEEE, WHQL, ICES-003 |
| Cable length | 0.15 m |
| Antimicrobial surface |
| Power consumption | 55 mA |
| Operating voltage | 5 V |
| Mouse included |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 174 x 459 x 35 mm |
| Keyboard weight | 802 g |
| Dishwasher proof |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.