Back to Top
| Keyboard language | US English |
| Device interface | USB |
| Recommended usage | Home |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Connectivity technology | Wired |
| Purpose | PC/server |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Keyboard keys operating life | 50 million characters |
| Wrist rest | |
| Numeric keypad |
| Product colour | Black |
| Backlight | |
| Surface coloration | Monotone |
| Certification | CE, cURus, FCC, VDE |
| Plug and Play | |
| Cable length | 1.75 m |
| Power consumption | 16 mA |
| Mouse included |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Interface adapters included | USB female - PS/2 male |
| Keyboard weight | 920 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 405 x 180 x 44 mm |
| Package width | 460 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 1190 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.