Micro-ATX, LGA1700, Intel B660, DDR4, SSD, Windows 10/11:
With support for 128GB DDR4 memory and a LGA1700 socket, this motherboard is perfect for building a powerful system. Its micro ATX form factor fits in a variety of case sizes.
By providing an efficient and productive experience, the PRO Series enables users to work smarter.
Featuring stable functionality and high-quality assembly, PRO series motherboards provide not only optimized professional workflows but also less troubleshooting and longer longevity.
MSI AI Engine detects CPU and GPU temperatures and automatically adjusts the fan duty of system fans to a proper value.
MSI motherboards let you manage speeds and temperatures for all your system and CPU fans. Total Fan Control provides a simplified graphical interface for checking your primary system characteristics.You can also set up to four temperature targets for the CPU and motherboard, which will adjust the fan speeds automatically.
MSI LAN Manager automatically sorts and puts in order of importance the applications that are sensitive to latency. This gives you the best online experience with low latency.
MSI OC LAB does more than just work on extreme overclocking.
The XMP memory profile has great improvements in performance and efficiency for B660.
It is easy to enable the XMP profile with auto power settings to get the best memory speed and stability.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2933,3200,3333,3400,3466,3600,3733,3800,4000,4200,4266,4400,4600 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Core i9 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Supported storage drive types | SSD |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| TPM connector | |
| 12V power connector |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel B660 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| DirectX version | 12.0 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| Width | 244 mm (9.52 ") |
| Depth | 244 mm (9.52 ") |
| Cables included | SATA |
| Drivers included |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
