Back to Top
| Maximum weight capacity | 9.8 kg |
| Maximum screen size compatibility | 38 " |
| Mounting | Clamp |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 0 - 279 mm |
| Angle of rotation | 360 \u00b0 |
| Adjustable depth | |
| Tilt angle range | 0 - 80 \u00b0 |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Product colour | Black |
| Easy to install | |
| Certification | ETL Environmental VOC+ Certified |
| Cable management |
| Package weight | 8300 g |
| VESA mount included |
| Clamp included | |
| Manual | |
| Package type | Box |
| Mounting type | Desk |
| Business, Home | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.