Back to Top
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 20 kg |
| Minimum screen size compatibility | 22 " |
| Maximum screen size compatibility | 49 " |
| Mounting | Clamp |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Swivel angle | 180 u00b0 |
| Angle of rotation | 360 u00b0 |
| Tilt angle range | 40 - 90 u00b0 |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Silver |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Cable management |
| Width | 601.2 mm (23.45 ") |
| Depth | 526 mm (20.51 ") |
| Height | 100 mm (3.9 ") |
| Weight | 3991 g (8.8 lbs) |
| Package width | 490 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 4989 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | |
| Package type | Box |
| Country of origin | Taiwan |
| Mounting type | Desk |
| REACH, RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
