Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Adjustable headband |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2.27 m |
| Cable colour | Red |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 90 dB |
| Driver unit | 32 mm |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Width | 155 mm (6.05 ") |
| Depth | 32 mm (1.25 ") |
| Height | 178 mm (6.94 ") |
| Weight | 64 g (0.14 lbs) |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 56 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 250 g |
| Head-band cushion |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.