Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 2190 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Impedance | 32 Ω |
| Noise canceling | |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 53 dB |
| Microphone frequency | 35 - 21000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Microphone mute |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability certificates | CE |
| Width | 111 mm (4.33 ") |
| Depth | 149 mm (5.81 ") |
| Height | 67 mm (2.61 ") |
| Weight | 105 g (0.23 lbs) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Package height | 177 mm |
| Package weight | 160 g |
| LED indicators | Mute |
| Pallet net weight | 149.14 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.