Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Business/Everyday |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | Skype for Business; Microsoft Teams; Zoom; Cisco Jabber; Works With Chomebook Certified; Avaya |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-C |
| Ear coupling | Supraaural |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 116 dB |
| Driver unit | 32 mm |
| Noise canceling | |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Weight | 162.5 g (0.36 lbs) |
| Quick start guide | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Country of origin | China, Mexico |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.