Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Connection to PC | |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Chipset | RTL8111E |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Mac compatibility |
| Width | 119.8 mm (4.67 ") |
| Depth | 14.9 mm (0.58 ") |
| Height | 75.9 mm (2.96 ") |
| Weight | 36.2 g (0.08 lbs) |
| Certification | FCC, CE |
| RoHS compliance |
| Link/Act LED |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
