StarTech.com Dual Monitor Stand:
Desktop Monitor Stand | Height Adjustable | For Up to 32” Monitors
Mount two monitors on the dual articulating monitor arms, and adjust your displays for optimum viewing with a wide range of motion. The free-standing base gives you flexibility in placing your setup within your workspace.
Work more efficiently with a dual monitor setup. The horizontal dual-monitor stand lets you mount two VESA mount (75x75, 100x100 mm) monitors, up to 32", with a maximum weight capacity of up to 17.6 lb./8 kg per display.
Mounting your displays on a dual-monitor stand above the desk surface enables you to adjust your display height, position and viewing angles for an ergonomic workspace. The swiveling arms provide maximum viewing flexibility, letting you work in comfort.
It’s easy to customize your setup, placing your monitors at the ideal height. Simply adjust the display height along the 16.7" (42.4 cm) pole. You can align your monitors perfectly with the micro-adjustment feature.
Extend the dual articulating arms up to 18.4" (46.8 cm) to position your monitors in the ideal position. Tilt your monitors +90/-40 degrees and swivel +90/-90 degrees for ideal viewing. Rotate your displays for portrait or landscape viewing.
Neatly route your cables, keeping them organized and out of view, with the cable-management channels.
ARMDUALSS is backed by a StarTech 5-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech Advantage:
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Maximum screen size compatibility | 32 " |
| Mounting | Freestanding |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Suitable for | Computer monitor |
| Height adjustment | |
| Cord management | |
| Pan range | -90 - 90 ° |
| Angle of rotation | 180 ° |
| Tilt angle range | -40 - 90 ° |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black, Silver |
| RoHS compliance | |
| Certification | REACH, CE |
| Width | 116 mm (4.52 ") |
| Depth | 926 mm (36.11 ") |
| Height | 550 mm (21.45 ") |
| Weight | 4800 g (10.58 lbs) |
| Package width | 557 mm |
| Package depth | 312 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package weight | 5600 g |
| Number of cable clips | 1 |
| Number of screws | 48 |
| Number of washers included | 8 |
| Number of spacers included | 16 |
| Wrench included | |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Screws included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
