Back to Top
| Maximum weight capacity | 13.6 kg |
| Minimum screen size compatibility | 12 " |
| Maximum screen size compatibility | 24 " |
| Mounting | Clamp |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Suitable for | Computer monitor |
| Desk thickness (min) | 10 mm |
| Desk thickness (max) | 75 mm |
| Height adjustment | |
| Swivel angle | 360 \u00b0 |
| Pan range | -90 - 90 \u00b0 |
| Angle of rotation | 360 \u00b0 |
| Tilt angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic, Steel |
| RoHS compliance |
| Cable management |
| Weight | 4300 g (9.48 lbs) |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 5400 g |
| Wrench included | |
| Screws included | |
| Manual | |
| Clamp included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
