Back to Top
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Minimum screen size compatibility | 13 " |
| Maximum screen size compatibility | 27 " |
| Mounting | Clamp |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Extension arm (max) | 420 mm |
| Desk thickness (max) | 60 mm |
| Desk thickness (min) | 20 mm |
| Suitable for | Computer monitor |
| Cord management | |
| Angle of rotation | 360 \u00b0 |
| Tilt angle range | -15 - 90 \u00b0 |
| Pan range | -180 - 180 \u00b0 |
| Product colour | Silver |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, TAA, REACH |
| Width | 190 mm (7.41 ") |
| Depth | 220 mm (8.58 ") |
| Height | 520 mm (20.28 ") |
| Weight | 5700 g (12.57 lbs) |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 465 mm |
| Package weight | 5800 g |
| VESA mount included | |
| Number of screws | 8 |
| Wrench included | |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Manual | |
| Screws included | |
| Clamp included |
| Aluminium |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
