Back to Top
| Maximum weight capacity | 32 kg |
| Minimum screen size compatibility | 13 " |
| Maximum screen size compatibility | 27 " |
| Mounting | Clamp |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Desk thickness (max) | 80 mm |
| Suitable for | Computer monitor |
| Desk thickness (min) | 10 mm |
| Rubber feet | |
| Swivel angle range | -30 - 30 \u00b0 |
| Angle of rotation | 360 \u00b0 |
| Tilt angle range | -30 - 30 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| RoHS compliance |
| Cable management |
| Width | 835 mm (32.57 ") |
| Depth | 115 mm (4.49 ") |
| Height | 828 mm (32.29 ") |
| Weight | 7600 g (16.76 lbs) |
| Package width | 382 mm |
| Package depth | 479 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 9200 g |
| Wrench included | |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Clamp included | |
| Screws included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
