Back to Top
| Maximum weight capacity | 9 kg |
| Minimum screen size compatibility | 13 " |
| Maximum screen size compatibility | 32 " |
| Mounting | Clamp |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Suitable for | Computer monitor |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 170 - 505 mm |
| Rubber feet | |
| Swivel angle | 180 \u00b0 |
| Angle of rotation | 180 \u00b0 |
| Tilt angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Product colour | Silver |
| Cable management |
| Width | 284 mm (11.08 ") |
| Depth | 96 mm (3.74 ") |
| Height | 529 mm (20.63 ") |
| Weight | 3400 g (7.5 lbs) |
| Package width | 316 mm |
| Package depth | 485 mm |
| Package height | 112 mm |
| Package weight | 4400 g |
| Wrench included | |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Clamp included | |
| Screws included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
