StarTech Vertical Dual Monitor Stand - For up to 68.58 cm (27") VESA Monitors - Aluminum - Height Adjustable - Dual Monitor Mount for Desk
Dual-Monitor Mount | Height Adjustable | For up to 27" monitors
The freestanding dual-monitor mount is made of strong materials and can hold two VESA mount monitors, each up to 27 inches, stacked vertically.
The dual-monitor mount holds two displays, one above the other. You can adjust the height of the monitors along the 28" (710 mm) pole, to work in comfort with your two-monitor setup.
The adjustable monitor stand for desks enables smooth, effortless +15/-15 degree tilt and swivel, making it easy to find the perfect viewing angle.
It can also turn a full 360 degrees, so you can watch it in either portrait or landscape mode.
The dual-monitor stand securely holds your monitors in place while complementing your office decor with its black and silver aluminum design.
The monitor stand supports two monitors, each up to 27" (686 mm) in size and 17.6 lb. (8 kg) in weight.
The VESA monitor stand is easy to install, featuring quick monitor attachment and removal. It also provides cable management to keep your cables neatly out of sight.
ARMDUOVS is backed by a StarTech 5-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech Advantage:
| Maximum weight capacity | 16 kg |
| Minimum screen size compatibility | 13 " |
| Maximum screen size compatibility | 27 " |
| Mounting | Freestanding |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Height adjustment | |
| Swivel angle range | -15 - 15 ° |
| Tilt angle range | -15 - 15 ° |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black, Silver |
| Certification | REACH, CE |
| Width | 290 mm (11.31 ") |
| Depth | 515 mm (20.09 ") |
| Height | 754 mm (29.41 ") |
| Weight | 4700 g (10.36 lbs) |
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 555 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 5300 g |
| VESA mount included | |
| Number of screws | 34 |
| Number of washers included | 8 |
| Number of spacers included | 16 |
| Wrench included | |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| User guide | |
| Screws included |
| Master carton width | 360 mm |
| Master carton length | 575 mm |
| Master carton height | 340 mm |
| Quantity per master carton | 2 pc(s) |
| Mounting type | Desk |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
