Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-I ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| DC-in jack | |
| Combo headphone/mic port | |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN | |
| 10G support | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Card reader integrated |
| Brand compatibility | Universal |
| On/off switch | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Number of displays supported | 2 |
| Full duplex | |
| Maximum digital resolution | 2048 x 1152 pixels |
| USB data transfer rates | 12,480,5000 Mbit/s |
| UASP support |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1 A |
| Compatible power plug types | AU, EU, JP, UK, US |
| Output current | 2 A |
| Plug type | Type N (BR) |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Output voltage | 20 V |
| Product colour | Black, Silver |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Power |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, DisplayLink |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 86.2 mm (3.36 ") |
| Depth | 216.1 mm (8.43 ") |
| Height | 31.2 mm (1.22 ") |
| Weight | 291 g (0.64 lbs) |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 307 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 815 g |
| Cables included | USB |
| AC adapter included | |
| Quick start guide |
| Chipset | DisplayLink - DL-3900, VIA/VLI - VL813 |
| Cable length | 1 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
