Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-C |
| Line-in | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DC-in jack | |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN |
| Plug and Play | |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Maximum analog resolution | 3840 x 2160 pixels |
| AC input voltage | 20 V |
| Input current | 5 A |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Output current | 0.9 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| Output voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 1.8 A |
| Product colour | Silver |
| Material | Aluminium, PVC |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 198.1 mm (7.73 ") |
| Depth | 83.82 mm (3.27 ") |
| Height | 22.1 mm (0.86 ") |
| Weight | 426.4 g (0.94 lbs) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.