Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Combo headphone/mic port |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| UASP support | |
| Plug and Play | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Full duplex |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 2 A |
| Power consumption (typical) | 100 W |
| Plug type | Type N (BR) |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 5 A |
| Compatible power plug types | AU, JP, US |
| Product colour | Black, Silver |
| Material | Plastic |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 220 mm (8.58 ") |
| Height | 24 mm (0.94 ") |
| Weight | 258 g (0.57 lbs) |
| Package width | 265 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 1400 g |
| Cables included | USB |
| AC adapter included | |
| Quick start guide |
| Chipset | VIA/VLI - VL813, MegaChips - STDP4320, Realtek - RTL8153, C-Media - CM6533, Texas Instruments - TPS65983 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
