Thunderbolt 3, USB-C, 2 x USB 3.1, 2 x USB 3.0, 2 x DisplayPort, 3.5mm Combo, black
Increase productivity with our plug and play, power delivery docking station, the VisionTek VT4800 Thunderbolt™ 3 and USB-C Docking Station with Power Delivery for Windows™ and Mac™ laptop systems. With a single USB-C or TB3 connection, you can connect up to two external monitors, transfer files and data at up to 10Gbps, play audio, charge mobile devices and your system.
With a single USB-C or Thunderbolt™ 3 connection, you can connect two displays, transfer files and data at up to 10Gbps, play audio, charge mobile devices and your system. Increase productivity with the VisionTek VT4800 Thunderbolt™ 3 USB-C Hybrid Docking Station with Power Delivery for Windows™ and Mac™ laptop systems.
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | Thunderbolt 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 1 |
| DC-in jack | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Combo headphone/mic port | |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Wake-on-LAN ready |
| Card reader integrated |
| Plug and Play | |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| LED indicators | Y |
| Width | 210 mm (8.19 ") |
| Depth | 83 mm (3.24 ") |
| Height | 33 mm (1.29 ") |
| Weight | 300 g (0.66 lbs) |
| Package width | 267 mm |
| Package depth | 134 mm |
| Package height | 102 mm |
| Package weight | 1220 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.