Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Number of microphone inputs | 1 |
| DC-in jack | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Combo headphone/mic port | |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 2 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Card reader integrated |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| UASP support | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Full duplex | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Input current | 1.5 A |
| Power consumption (typical) | 32.5 W |
| Output voltage | 5 V |
| Compatible power plug types | AU, EU, UK, US |
| Output current | 6.5 A |
| Plug type | Type N (BR) |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable lock slot | |
| LED indicators | Activity, Link |
| Material | Plastic |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, DisplayLink |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Width | 82 mm (3.2 ") |
| Depth | 270 mm (10.53 ") |
| Height | 34 mm (1.33 ") |
| Weight | 378 g (0.83 lbs) |
| Package width | 191 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 1085 g |
| Manual | |
| Cables included | USB |
| AC adapter included |
| Chipset | DisplayLink - DL-5910, VLI - VL812 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
