Back to Top
| Connectivity technology | Docking |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 5 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DC-in jack | |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Output current | 6 A |
| Output voltage | 20 V |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Country of origin | China |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Width | 78 mm (3.04 ") |
| Depth | 184 mm (7.18 ") |
| Height | 27 mm (1.05 ") |
| Weight | 249 g (0.55 lbs) |
| Package width | 204 mm |
| Package depth | 249 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 1111 g |
| Cables included | 3.5 mm to USB Type-C, AC, USB Type-C |
| User guide |
| Extended, Mirror, Primary display | |
| CE, REACH, RoHS | |
| 1.4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
