Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Number of microphone inputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Combo headphone/mic port | |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack |
| Ethernet LAN | |
| 10G support | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Card reader integrated |
| Brand compatibility | Universal |
| On/off switch | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| USB data transfer rates | 12,480,5000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Number of displays supported | 2 |
| Full duplex | |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| UASP support |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1 A |
| Output current | 2 A |
| Compatible power plug types | AU, EU, JP, UK, US |
| Plug type | Type N (BR) |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Output voltage | 20 V |
| Product colour | Black, Silver |
| Material | Aluminium, Plastic |
| LED indicators | Power |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 87 mm (3.39 ") |
| Depth | 226 mm (8.81 ") |
| Height | 28 mm (1.09 ") |
| Weight | 301 g (0.66 lbs) |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 318 mm |
| Package height | 52 mm |
| Package weight | 851 g |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | |
| Quick start guide |
| Chipset | DisplayLink - DL-6950, VIA/VLI - VL813 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
