Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Combo headphone/mic port |
| Ethernet LAN | |
| 10G support | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MMC, MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SD, SDHC, SDXC |
| On/off switch | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| UASP support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Full duplex |
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 2 A |
| Compatible power plug types | AU, JP, US |
| Power supply type | External |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 5 A |
| Product colour | Black, Silver |
| Material | Plastic |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 220 mm (8.58 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 385 g (0.85 lbs) |
| Package width | 192 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 1300 g |
| Cables included | USB Type-C |
| Manual |
| Chipset | DisplayLink - DL-5700, Genesys Logic - GL3215, VIA Labs - VL813, Texas Instruments - TPS65983 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
