Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 60 " |
| Maximum weight capacity | 75 kg |
| Maximum screen size compatibility | 100 " |
| Suitable for | TV |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 900 x 600 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,300 x 200,400 x 200,400 x 300,600 x 400,600 x 600,800 x 600,900 x 600 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt angle range | -10 - 5 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic, Steel |
| Anti-theft function | |
| RoHS compliance |
| Adapter bracket included | |
| Number of adapter brackets included | 2 |
| Anchors included | |
| Number of anchors included | 6 |
| Washers included | |
| Number of washers included | 10 |
| Spacer included | |
| Number of spacers included | 16 |
| Screws included | |
| Number of screws | 26 |
| Width | 625 mm (24.38 ") |
| Depth | 954 mm (37.21 ") |
| Height | 85 mm (3.32 ") |
| Weight | 3500 g (7.72 lbs) |
| Manual | |
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 980 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 3700 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
