Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 22 " |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Maximum screen size compatibility | 55 " |
| Suitable for | TV |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 300 x 200 mm |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100,100 x 150,200 x 100,200 x 200,300 x 300,300 x 200,400 x 200,400 x 400,400 x 300 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Tilt angle range | -12 - 2 \u00b0 |
| Cable management | |
| Built-in spirit level | |
| Swivel angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Distance to the wall (min) | 49 mm |
| Distance to the wall (max) | 503 mm |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic, Steel |
| RoHS compliance |
| Screws included |
| Width | 400 mm (15.6 ") |
| Depth | 614 mm (23.95 ") |
| Height | 400 mm (15.6 ") |
| Weight | 2500 g (5.51 lbs) |
| Mounting kit | |
| Manual | |
| Package width | 317 mm |
| Package depth | 387 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 3500 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
