Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 32 " |
| Maximum weight capacity | 75 kg |
| Maximum screen size compatibility | 75 " |
| Suitable for | TV |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 700 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,700 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Cable management | |
| Tilt angle range | -15 - 15 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance |
| Adapter bracket included | |
| Number of adapter brackets included | 2 |
| Anchors included | |
| Number of anchors included | 6 |
| Wrench included | |
| Washers included | |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Number of washers included | 10 |
| Spacer included | |
| Number of spacers included | 16 |
| Screws included | |
| Number of screws | 26 |
| Width | 810 mm (31.59 ") |
| Depth | 83 mm (3.24 ") |
| Height | 500 mm (19.5 ") |
| Weight | 4900 g (10.8 lbs) |
| Mounting kit | |
| Manual | |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 850 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package weight | 4900 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
