Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat6 |
| Maximum transfer distance | 50 m |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160 |
| HDCP | |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Connectivity technology | Wired |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 2 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating voltage (transmitter) | 12 V |
| Input current | 0.3 A |
| Operating voltage (receiver) | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Plug type | Type M |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 70 mm (2.73 ") |
| Depth | 97 mm (3.78 ") |
| Height | 13 mm (0.51 ") |
| Weight | 135 g (0.3 lbs) |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 155 g |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Quick start guide | |
| IR blaster included | |
| IR receiver included |
| 2.2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
