Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6, HDMI |
| Maximum transfer distance | 70.1 m |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Extended display identification data (EDID) | |
| Audio system | Multichannel |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Colour depth | 36 bit |
| Material | Metal, Plastic |
| Rack mounting | |
| LED indicators | Y |
| Consumer Electronics Control (CEC) support | |
| 3D | |
| Wall mountable | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| Number of HDMI outputs | 2 |
| HDMI in | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| Remote (IR) output | 1 |
| DC-in jack |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Operating voltage | 24 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output current | 1 A |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 47 x 75 x 18.6 mm |
| Transmitter dimensions (WxDxH) | 115 x 62.4 x 27 mm |
| AC adapter included | |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Manual | |
| Mounting kit |
| Y | |
| CE, REACH, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.