Back to Top
| Type | AV receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat6, HDMI |
| Maximum transfer distance | 70 m |
| Extended display identification data (EDID) | |
| Audio system | Multichannel |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| LED indicators | Y |
| 3D | |
| Rack mounting | |
| HDCP version | 2.2 |
| HDCP | |
| Colour depth | 36 bit |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | |
| RJ-45 input ports | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Width | 115 mm (4.49 ") |
| Depth | 62.4 mm (2.43 ") |
| Height | 27 mm (1.05 ") |
| Weight | 450 g (0.99 lbs) |
| Package type | Box |
| Manual | |
| Mounting kit |
| CE, REACH, RoHS | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.