Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Cable types supported | Cat5 |
| Maximum transfer distance | 80 m |
| Plug and Play | |
| Daisy chain | |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 1024 (SXGA),1600 x 1200 (UXGA),1920 x 1200 (WUXGA) |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| DC-in jack |
| Operating voltage | 12 V |
| Output current | 0.6 A |
| Power consumption (typical) | 7.2 W |
| External power adapter |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 138 x 100 x 25 mm |
| Receiver weight | 36 g |
| Transmitter dimensions (WxDxH) | 138 x 100 x 25 mm |
| Transmitter weight | 36 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 60 x 320 x 145 mm |
| Package weight | 1200 g |
| Cables included | VGA |
| Manual | |
| Mounting brackets included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
