Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat6, Cat6a |
| Maximum transfer distance | 40 m |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Cable length | 1.8 m |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| Remote (IR) output | 1 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Output current | 1 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 70 mm (2.73 ") |
| Depth | 90 mm (3.51 ") |
| Height | 15.2 mm (0.59 ") |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.