Back to Top
| Type | AV transmitter |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat6 |
| Maximum transfer distance | 1.8 m |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Impedance | 100 Ω |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160,4096 x 2160 |
| Bandwidth | 10.2 Gbit/s |
| Supported video modes | 1080p,2160p |
| Material | Metal |
| 3D | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | |
| HDMI in | 1 |
| DC-in jack |
| Operating voltage | 5 V |
| Power consumption (typical) | 3.77 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Transmitter dimensions (WxDxH) | 82 x 52 x 23.7 mm |
| Transmitter weight | 160 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.