Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 50 m |
| Rack mounting | |
| Daisy chain | |
| LED indicators | Power |
| Supported video modes | 1080i,1080p |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Ethernet LAN | |
| RJ-45 input ports | 2 |
| RJ-45 output ports | 2 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| DC-in jack |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Operating voltage | 12 V |
| Input current | 0.5 A |
| Output current | 1.5 A |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Plug type | Type M |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 51 x 80 x 21 mm |
| Receiver weight | 157 g |
| Transmitter dimensions (WxDxH) | 51 x 80 x 21 mm |
| Transmitter weight | 157 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 153 x 235 x 65 mm |
| Package weight | 700 g |
| AC adapter included | |
| Cables included | HDMI |
| Manual | |
| Mounting brackets included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
