Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1440 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 304.8 m |
| On/off switch | |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1440 |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| DC-in jack |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating voltage | 5 V |
| External power adapter | |
| Current | 2 A |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.