Back to Top
| Type | AV receiver |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6, Cat6a |
| Rack mounting | |
| Firmware upgradeable | |
| HDCP | |
| Material | Metal |
| Consumer Electronics Control (CEC) support | |
| Plug and Play | |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160,4096 x 2160 |
| Impedance | 100 Ω |
| 3D | |
| Bandwidth | 10.2 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| DC-in jack |
| Operating voltage | 5 V |
| Power consumption (typical) | 3.9 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 73 x 86.4 x 24.7 mm |
| Receiver weight | 170 g |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.