Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA),1280 x 1024 (SXGA),1440 x 900 |
| Material | Aluminium |
| Daisy chain | |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 2 |
| VGA (D-Sub) output ports | 2 |
| Audio input | 2 x 3.5 mm |
| Audio output | 2 x 3.5 mm |
| DC-in jack |
| Operating voltage | 12 V |
| Output current | 0.5 A |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| External power adapter |
| Receiver dimensions (W x D x H) | 83 x 60 x 20 mm |
| Receiver weight | 181 g |
| Transmitter dimensions (WxDxH) | 83 x 60 x 20 mm |
| Transmitter weight | 181 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 92 x 242 x 188 mm |
| Package weight | 1200 g |
| AC adapter included | |
| Manual | |
| Mounting brackets included |
| Audio support |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
