Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | Thunderbolt |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Thunderbolt ports quantity | 4 |
| DC-in jack | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | SD |
| Compatibility | FCC, IC, CB, RoHS, ACCO RSL |
| Plug and Play | |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Number of displays supported | 2 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 2.5 A |
| Output current | 9 A |
| Output voltage | 20 V |
| Product colour | Black, Grey |
| LED indicators | Link, Power |
| Country of origin | China |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Width | 195 mm (7.61 ") |
| Depth | 75 mm (2.93 ") |
| Height | 30 mm (1.17 ") |
| Weight | 435 g (0.96 lbs) |
| Package width | 215 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package weight | 1700 g |
| Warranty card | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | |
| Quick start guide | |
| Cables included | Thunderbolt |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.