Back to Top
| Minimum screen size compatibility | 32 " |
| Maximum weight capacity | 85 kg |
| Maximum screen size compatibility | 75 " |
| Suitable for | TV |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,700 x 400,800 x 400 mm |
| Swivel angle range | -60 - 60 \u00b0 |
| Tilt angle range | -15 - 15 \u00b0 |
| Distance to the wall (max) | 550 mm |
| Distance to the wall (min) | 105 mm |
| Product colour | Black, Silver |
| Material | Aluminium, Plastic, Steel |
| RoHS compliance |
| Adapter bracket included | |
| Number of adapter brackets included | 2 |
| Anchors included | |
| Number of anchors included | 8 |
| Wrench included | |
| Washers included | |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Number of washers included | 4 |
| Screws included | |
| Number of screws | 38 |
| Width | 870 mm (33.93 ") |
| Depth | 550 mm (21.45 ") |
| Height | 524 mm (20.44 ") |
| Manual | |
| Package width | 460 mm |
| Package depth | 934 mm |
| Package height | 124 mm |
| Package weight | 2000 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
