Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 85 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Microphone in |
| Card reader integrated |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of speakers | 1 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Housing material | Plastic |
| Maximum analog resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| UASP support | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 15 W |
| Product colour | Grey |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 130 mm (5.07 ") |
| Depth | 130 mm (5.07 ") |
| Height | 36 mm (1.4 ") |
| Weight | 600 g (1.32 lbs) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 500 g |
| Quick start guide |
| Quantity per master carton | 12 pc(s) |
| Master carton width | 410 mm |
| Master carton length | 440 mm |
| Master carton height | 145 mm |
| Chipset | VIA - VL103, VIA - VL817-Q7, VIA - VL163, Realtek - RTD2142, Realtek - ALC5684, Realtek - ALC5520, Realtek - ALC1011 |
| Y | |
| CE, RoHS | |
| 0.56 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
