Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-I ports quantity | 1 |
| DC-in jack | |
| Number of microphone inputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Combo headphone/mic port | |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Card reader integrated |
| Brand compatibility | Universal |
| Maximum digital resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Full duplex |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Input current | 0.8 A |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Output current | 4 A |
| Compatible power plug types | AU, EU, JP, UK, US |
| Plug type | Type C (Europlug) |
| Output voltage | 5 V |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power, USB |
| Material | Plastic |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Professional |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Width | 70 mm (2.73 ") |
| Depth | 125 mm (4.88 ") |
| Height | 195 mm (7.61 ") |
| Weight | 370 g (0.82 lbs) |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 109 mm |
| Package weight | 947 g |
| Drivers included | |
| Interface adapters included | DVI-I male - VGA female |
| Manual | |
| Cables included | USB |
| AC adapter included |
| Chipset | DisplayLink - DL-3900, VLI - VL810, Terminus - FE1.1, Realtek - RTL8211E |
| Minimum system requirements | CPU: i3 Dual core 2.8GHz + RAM: 2GB + |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
