Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | |
| DC-in jack | |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated |
| On/off switch | |
| UASP support | |
| Full duplex | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Maximum digital resolution | 1920 x 1200 pixels |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1.5 A |
| Plug type | Type N |
| Compatible power plug types | JP, US |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 4.5 A |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 155 mm (6.05 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 300 g (0.66 lbs) |
| Package width | 231 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 82 mm |
| Package weight | 1028 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cables included | USB Type-C |
| Quick start guide | |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
