Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Combo headphone/mic port |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MMC, MicroSDHC, MicroSDXC, SD, SDHC, SDXC |
| Maximum digital resolution | 5120 x 2880 pixels |
| UASP support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Full duplex |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 2.5 A |
| Compatible power plug types | AU, JP, US |
| Power consumption (standby) | 180 W |
| Output voltage | 20 V |
| Plug type | Type N (BR) |
| Output current | 9 A |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 87 mm (3.39 ") |
| Depth | 222 mm (8.66 ") |
| Height | 34 mm (1.33 ") |
| Weight | 492 g (1.08 lbs) |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 1500 g |
| Cables included | AC, Thunderbolt, USB Type-C |
| AC adapter included | |
| Manual |
| Chipset | Intel - Alpine Ridge JHL6540, Texas Instruments - TPS65983, Fresco - FL1100EX, Intel - WGI210AT, C-Media - CM6533, Genesys Logic - GL3226 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
