Back to Top
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monotone |
| Certification | FCC, CE |
| Cable length | 1.8 m |
| Power source | Cable |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Width | 61 mm (2.38 ") |
| Depth | 116 mm (4.52 ") |
| Height | 40 mm (1.56 ") |
| Quantity | 1 |
| Package width | 120.65 mm |
| Package depth | 82.55 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package weight | 226.8 g |
| Quantity per master carton | 80 pc(s) |
| Weight | 95 g (0.21 lbs) |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.